Czego nauczyła mnie seria książek o Harrym Potterze?

26 czerwca 1997 J.K.Rowling pozwoliła nam przenieść się po raz pierwszy do wyjątkowego, magicznego świata Chłopca, Który Przeżył. Dzieci na całym świecie z zapartym tchem czekały na kolejne tomy opisujące niezwykłe przygody Harry’ego Pottera – czarodzieja, który z pomocą przyjaciół walczył z przeciwnościami losu – dorastał, zakochiwał się, stawał w obronie bliskich w obliczu nadciągającego zła. Siedem tomów jego przygód to kopalnia wiedzy i nauk, niosących uniwersalne wartości. Czego nauczymy się od bohaterów uwielbianej fantastycznej serii?

Przyszłość jest tylko w Twoich rękach

W pierwszym tomie rozpoczynającym serię przygód o Harrym jesteśmy świadkami uczty powitalnej, podczas której przyszli adepci magii zakładają na swoje głowy Tiarę Przydziału –  wyjątkowy kapelusz, decydujący o ich przynależności do poszczególnych domów w Hogwarcie. Nasz bohater świadomie neguje jej decyzję – przydział do Slytherinu. Staje się uczniem i mieszkańcem domu Gryffindor. Dzięki temu pokazuje nam, iż to, co nas spotyka, w głównej mierze zależy od nas samych – to my jesteśmy kreatorami rzeczywistości i panami swojego czasu.

Nieważne skąd pochodzisz – jeśli chcesz, możesz wszystko

Do Hogwartu, oprócz dzieci pochodzących z rodzin czarodziejów, mogli trafić również chłopcy i dziewczynki, urodzeni w “mugolskiej” rodzinie – takiej, w której rodzice nie mieli wcześniej do czynienia z magią. Przykładem jest Hermiona, najlepsza przyjaciółka głównego bohatera – w związku ze swoim pochodzeniem często doświadczała gorszego traktowania od rówieśników. Dzięki wyjątkowej determinacji i tytanicznej pracy stała się najmądrzejszym ogniwem, oazą spokoju i wzorem do naśladowania dla wielu młodych osób.

W miłości i przyjaźni kryje się prawdziwa siła

To miłość ochroniła maleńkiego Harry’ego od gniewu i zabójczego zaklęcia Voldemorta. Dzięki przyjaźni chłopiec nie poddał się w chwilach słabości, mógł odkrywać kolejne elementy własnej historii i bronić dzielnie magicznego świata przed nieprzyjaciółmi – podczas potyczek ze śmierciożercami, mitycznymi potworami, dementorami towarzyszyli mu wierni druhowie, gotowi oddać życie we wspólnej sprawie. Dzięki swojej odwadze bohaterowie książek J.K. Rowling pokazują, co w życiu każdego z nas jest najważniejsze.